Czy każdą firmę stać na dobrego księgowego?

Czy każdą firmę stać na dobrego księgowego i ile taki księgowy może kosztować? To pytanie zadaje sobie wielu właścicieli małych, jednoosobowych firm, którzy dopiero rozpoczynają działalność gospodarczą. W takim momencie skupiają się oni najczęściej na swojej podstawowej działalności, czyli na sprzedawaniu swoich towarów i usług, bo przecież w tym celu założyli swoje firmy. Warto więc zdecydować się na biuro rachunkowe w Szczecinie.

O księgowości przypominają sobie najczęściej dopiero wtedy, kiedy otrzymują listem poleconym pismo z Urzędu Skarbowego albo inspektoratu z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Najczęściej wtedy są śmiertelnie przerażeni i dopiero wówczas rozpoczynają w internecie poszukiwanie dobrego księgowego. Tymczasem o księgowość warto zatroszczyć się już na etapie rozpoczynania działalności gospodarczej. Załatwienie tych spraw na samym początku jest bardzo proste i pozwoli zaoszczędzić mnóstwo nerwów i strachu. Już wówczas, kiedy myślimy o tym, jaką firmę założymy i jakie towary albo usługi będziemy w niej sprzedawać, należy pomyśleć także o tym, jaką formę prawną będzie miało nasze przedsiębiorstwo. Czy będzie to jednoosobowa działalność gospodarcza czy może lepiej działać w formie spółki cywilnej, jawnej albo partnerskiej?

Dla większych przedsięwzięć warto przejrzeć także najnowsze przepisy dotyczące spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, komandytowych, komandytowo-akcyjnych czy nawet akcyjnych, chociaż te ostatnie to najwyższa półka i przed jej założeniem warto poradzić się dobrego prawnika czy właśnie księgowego. Tak czy inaczej, forma prawna przedsiębiorstwa powinna być dopasowana do jego wielkości, charakteru oraz tego czy mamy wspólników, a jeśli tak to ilu ich jest i jakim kapitałem dysponują. Warto przemyśleć sobie te wszystkie kwestie zanim zdecydujemy się na otwarcie własnej firmy, a nie dopiero wówczas, kiedy firma już prosperuje i osiąga niemałe zyski. Wówczas będziemy mogli zająć się tym, co lubimy najbardziej, czyli pomnażaniem własnych zysków, a nie kwestiami związanymi z prawem, podatkami i księgowością.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *