Dla kogo jest osiedlowy parking?

Miejsc postojowych brakuje w każdym mieście w Polsce. Stanowią one problem także każdej wspólnoty mieszkaniowej. Zdarza się również, że na parkingu osiedlowym swoje samochody zostawiają również inne osoby- co możemy z tym zrobić? Oczywiście wiele wspólnot mieszkaniowych stosuje np. znaki pionowe, które zakazują wjazdu na parking osiedlowy osobom trzecim, ale często jest to lekceważone, takie zakazy są zresztą niemożliwe do wyegzekwowania. Sądy powszechne w Polsce kilkukrotnie orzekły, że wspólnoty mieszkaniowe nie mogą stosować sankcji. A więc kary pieniężne nie wchodzą w grę, a prawo zakładania blokad na koła samochodów, które są zaparkowane w niewłaściwych miejscach, posiada tylko policja i straż miejska.

W jaki sposób doprowadzić do tego, by obce samochody nie parkowały na osiedlowym parkingu?

Okazuje się, że mimo wielu trudności, jest szansa na to, by ten problem trwale rozwiązać, ale trzeba trochę zainwestować. Wystarczy, że zainstalujemy blokadę miejsca parkingowego, która jest zamykana na klucz, za taką blokadę zapłacimy około 200 zł. Jest to z pewnością niewielka kwota w porównaniu do pewności swojego miejsca parkingowego. Może się zdarzyć, że wspólnota mieszkaniowa będzie dysponowała niewystarczającą ilością miejsc parkingowych, wtedy można pomyśleć o zastosowaniu wysuwanego słupka przy wjeździe na teren wspólnoty. Koszt jest większy, ale niekiedy jest to jedyne rozwiązanie, które może nas uchronić od osób trzecich, które parkują samochody na osiedlowym parkingu.

Można wyznaczyć strefy, ale to kosztuje

Jest jeszcze inny sposób na poradzenie sobie z parkowaniami „na dziko”. Od 2010 roku każda wspólnota ma prawo wyznaczać tzw. strefy ruchu lub strefy zamieszkania. Oznacza to, że na takim obszarze, można parkować tylko w ściśle wyznaczonych do tego miejscach. Jeśli więc zauważymy samochód zaparkowany w niewłaściwym miejscu, możemy zadzwonić na policję lub straż miejską. Na pewno wspólnota mieszkaniowa powinna walczyć o swoje interesy. Ważne jest to, by zarządca nieruchomości, bardzo dobrze poruszał się w tematyce związanej z zarządzaniem nieruchomości.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *