Dobrze wykonana instalacja elektryczna przesądza o poziomie bezpieczeństwo domowników, oddalając zagrożenie pożarem. To jednak nie wszystko, ponieważ właściwie działająca instalacja przedłuża trwałość urządzeń domowych. Powinniśmy zwracać uwagę na jej rozbudowę oraz modernizację, ponieważ jej nadmierne przeciążenie może stać się przyczyną awarii, wymagającej generalnego remontu lub całkowitej wymiany instalacji. Takich problemów można uniknąć, jeśli zatrudnimy fachowca, który dostosuje naszą starą instalację do aktualnych potrzeb i wymogów budowlanych.
Sprawnie zaplanowana instalacja elektryczna uwzględnia potrzeby względem liczby obsługiwanych urządzeń oraz zawiera miejsce dla tych, które pojawią się w przyszłości. Chcąc przekonać się czy dana instalacja jest sprawna, wystarczy spojrzeć na ścienne gniazda sieciowe. W sytuacji, gdy obsługują one więcej niż jedno urządzenie, a obok leży kilka przedłużaczy, to wyraźny znak, że potrzebna jest modernizacja instalacji. Nie chodzi tylko o estetykę i wygodę, ale o to, że starą instalację łatwo przeciążyć. Stare budownictwo nie uwzględniało tak dużej liczby urządzeń elektrycznych, których obecnie używamy. Na szczęście wystarczy rozbudowanie istniejącej sieci przewodów elektrycznych. W tych bardzo starych budynkach, jak np. kamienice w Krakowie, to jednak nie wystarczy, ponieważ stan instalacji nadaje się wyłącznie do wymiany.
Wiek instalacji
Zdarza się, że decydujemy się na użytkowanie dopiero co kupionego na rynku wtórnym mieszkania bez wymiany instalacji. Najczęściej wydaje się, że pomalowanie ścian i ułożenie nowej posadzki są najważniejszymi problemami do rozwiązania. Przez tego rodzaju zaniedbania narażamy instalację na nadmierne obciążenie. W wysłużonych aluminiowych przewodach może łatwo dojść do ich przepalenia, awarii starego dwuobwodowego systemu, a w ostateczności do pożaru. O tym, że instalacja jest stara i wymaga wymiany na nową, świadczą aluminiowe przewody, bezpieczniki topikowe oraz indywidualne uziemienia dla poszczególnych urządzeń.
Fachowa robota
Poprawnie funkcjonująca instalacja elektryczna wymaga wcześniejszego zaprojektowania oraz wykonania. Do tego zadania najlepiej znaleźć specjalistę, czyli elektryka z uprawnieniami, jak np. elektryk Kraków. W tak wyznaczony zakres prac wchodzi wykonywanie instalacji minimum 1 kV, sporządzanie pomiarów odbiorczych oraz składanie dokumentów w zakładzie energetycznym.