Jak wygląda terapia?

Często ludzie, którzy nie radzą sobie w życiu, ponieważ uzależnili się od narkotyków, alkoholu czy hazardu, którzy wiedzą już że mają problem boją się podjąć terapię. Ogrania ich lęk przed nieznajomym. Lęk przed zmianą. Niestety lęku nie da się przezwyciężyć, nie ma sensu czekać aż minie, trzeba działać mimo lęku. Wiele osób zastanawia się jak wygląda terapia. Czy jej podjęcie ma sens i co zmieni się w życiu jeśli terapia zostanie podjęta. Trzeba podkreślić, że podjęcie terapii, to podjęcie pracy nad sobą. Od kiedy zdecydujemy się na ten krok, będziemy musieli włożyć mnóstwo wysiłku w to, żeby się zmienić.

Pierwsze kroki w gabinecie psychoterapii

Terapia może być indywidualna albo grupowa. Na początku psychoterapeuta umawia pacjenta na indywidualne sesje terapeutyczne, podczas których omawiane są problemy pacjenta. Częstotliwość sesji jest różna, mogą się one odbywać raz w tygodniu albo raz na dwa tygodnie (wszystko zależy od potrzeb pacjenta). Sesja trwa przeważnie do godziny czasu. Wiele osób zastanawia się czy są przymuszani do mówienia o rzeczach trudnych. Nic z tych rzeczy. Psychoterapeuta nigdy nie naciska na swoich pacjentów, podczas sesji mówi się o tym o czym chce się mówić. Z reguły z każdą sesją, w miarę oswajania się z terapeutą, mówi się o sytuacjach bardziej osobistych, pacjent dzieli się z terapeutą swoimi często trudnymi doświadczeniami. Kiedy pacjent otwarcie opowiada o swoich problemach w gabinecie terapeuty, to po pewnym czasie, pacjent zapisywany jest na terapię grupową.
Atutem terapii grupowej jest to, że wszyscy jej uczestnicy borykają się z podobnymi problemami, przeszłość członków grupy jest podobna więc doświadczenia również są podobne. Grupa daje poczucie zrozumienia, akceptacji, bezpieczeństwa oraz możliwość uczenia się poprzez tzw. lustrzane odbicie. Terapię możemy podjąć w wielu ośrodkach w każdym większym mieście w Polsce, np. w mctu.pl w Krakowie.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *