Jak leczyć migrenę?

woman-690036_1920Stwierdza się, że dwadzieścia pięć procent kobiet i dziesięć procent mężczyzn doświadcza migreny. Pomimo tego, iż migrena jest już tak powszechnym schorzeniem – choroba ta bardzo rzadko jest dość szybko rozpoznawana, a co za tym idzie również leczona.

Jakie są objawy migreny?

Głównym objawem jest ból głowy o często jednostronnym charakterze pulsującym z często towarzyszącymi nudnościami, a co za tym również idzie światłowstrętem oraz nadwrażliwością na dźwięki oraz zapachy. Kluczowym dla prawidłowej diagnostyki oraz podjęcia odpowiedniego leczenia jest rzetelna obserwacja, którą bez wątpienia ułatwić może wywiad lekarski oraz badania internistyczne, jak i również neurologiczne. Wyróżnia się leczenie profilaktyczne i leczenie doraźne. Leczenie profilaktyczne nie jest stosowane u wszystkich chorych na migrenę.

Funkcjonowanie pacjentów z migreną

Niektórzy pacjenci mają napady rzadziej niż jeden na miesiąc, z kolei u innych takie ataki występują raz albo kilka razy w tygodniu. W leczeniu doraźnym najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie leków przeciwmigrenowych, a więc tak zwane tryptany. Związki, które powodują zwężenie się naczyń mózgowych oraz hamowanie uwalniania określonych substancji, które będą mediatorami bólu z zakończeń nerwowych. Tryptany powodują zmniejszenie bólu migrenowego, a także poszczególnych objawów towarzyszących jak światłowstręt, nudności czy również wymioty. Można, także unikać ataków migreny stosując kilka ważnych zasad, do których kolejno można zaliczyć regularny sen, organizm powinien zacząć się przyzwyczajać do stałej ilości snu. Wskazuje się również, że takie ataki mogą spowodować niedobór oraz jednocześnie nadmiar snu, następnie regularne godziny pracy oraz odpoczynku. Fachowcy wskazują, że należy zadbać o regularne tempo naszego życia, a co za tym idzie starać się unikać stresu, który podobnie jak lęk oraz niepokój powodują wystąpienie dolegliwości. Kolejna zasada to unikanie nadmiernych i intensywnych wysiłków fizycznych czy unikanie diety odchudzającej oraz posiłków, które jednocześnie mogą nasilić dolegliwości. Należy zastosować odpowiednio dobraną dietę i spożywać posiłki o określonych porach dnia. Z jadłospisu zaleca się wykluczyć produkty potencjalnie prowokujące ataki migreny takie jak: czekolada czy kakao, mleko, a następnie orzechy, ser, jaja, pomidory, owoce cytrusowe, seler, banany, czerwone wino, marynaty, wermut, jak i również glutaminian sodowy i azotany. Należy również ograniczyć spożywanie kofeiny oraz teiny. Zalicza się tu liczne leki przeciwbólowe. Co za tym idzie trzeba zawsze dbać o prawidłową postawę naszego ciała, zwłaszcza unikać pochylania głowy do przodu. Takie napady migreny wywołane mogą być przez błyski, błyskające światło oraz flesze, hałas, czy mocne i intensywne zapachy. Po spożywaniu niektórych leków także może wystąpić napad migreny. Są to doustne leki antykoncepcyjne, histamina, a także hormonalna terapia zastępcza oraz niektóre leki krążeniowe. Zmiana stylu życia z pewnością może pomóc zapobieganiu takim napadom migreny. Należy zawsze pamiętać, że takie ataki występują znacznie częściej również w okolicznościach, na które w żaden sposób nie mamy wpływu, jak na przykład podczas miesiączki bądź zmiany pogody. Do zasady leczenia zapobiegawczego zalicza się rozpoczynanie od podawania najmniejszych dawek leku, a następnie stopniowo zaczyna się je zwiększać, tak aby osiągnąć pożądany efekt kliniczny. Należy zatem pamiętać, że określone leki należy stosować tak długo, aby pozwoli nam uzna się go za nieskuteczny, gdyż oczekiwany efekt zawsze może pojawić się dopiero po około od dwóch do trzech miesięcy stosowania. W trakcie takiego leczenia zapobiegawczego, należy unikać również stosowania niektórych leków w terapii doraźnej w napadach migreny.

Podsumowując kluczowym dla prawidłowej diagnostyki oraz podjęcia odpowiedniego leczenia jest rzetelna obserwacja, którą ułatwić może wywiad lekarski i badania internistyczne oraz neurologiczne. Wyróżnia się leczenie profilaktyczne i leczenie doraźne. Leczenie profilaktyczne nie jest jednak stosowane u wszystkich chorych na migrenę. Niektórzy pacjenci mają napady rzadziej niż jeden na miesiąc, z kolei u innych takie ataki występują raz albo kilka razy w ciągu tygodnia. W leczeniu doraźnym najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie leków przeciwmigrenowych, tak zwane tryptany.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *