Na czym polega audyt IT i dlaczego warto go przeprowadzić?

W dzisiejszych czasach nie brakuje zagrożeń cyfrowych. Hakerzy coraz częściej obierają za cel małe i średnie przedsiębiorstwa, a także placówki użyteczności publicznej przechowujące wrażliwe dane (np. urzędy i szpitale). Jednym z rozwiązań, które może zmniejszyć ryzyko ataków i zwiększyć bezpieczeństwo w firmie jest przeprowadzenie audytu bezpieczeństwa IT.

Audyt informatyczny – co to jest?

Audyt IT to usługa obejmująca dogłębną ocenę stanu sieci, serwerów, urządzeń zabezpieczających i innych aspektów infrastruktury IT firmy. Jego celem jest dogłębna analiza aktualnego stanu systemu, a następnie zidentyfikowanie działań, które pomogą zwiększyć poziom bezpieczeństwa systemów informatycznych. Podczas audytu informatycznego dokonuje się również przeglądu oraz aktualizacji procedur i zasobów informatycznych.

Dzięki audytom IT możliwe jest znalezienie podatności i słabości systemów, trafna ocena ryzyka oraz przygotowanie infrastruktury na potencjalne zagrożenia. Audyty IT często poprzedzają stworzenie biznesowego planu ciągłości działania lub planu naprawczego po awarii, pomagając zapewnić ciągłość działania oraz szybko przywrócić najważniejsze procesy po kryzysie.

Jak wygląda audyt bezpieczeństwa IT?

Audyty IT powinny być przeprowadzane przez mających doświadczenie inżynierów i ekspertów z zakresu sieci, sprzętu, serwerów i cyberbezpieczeństwa, co jest zależne od celu i zakresu audytu. Proces audytu może obejmować całą infrastrukturę informatyczną przedsiębiorstwa lub tylko te elementy, które są krytyczne dla bezpieczeństwa. Podczas pełnego audytu badane mogą być następujące elementy:

  • bezpieczeństwo systemów informatycznych,
  • poziom bezpieczeństwo danych i procesów,
  • bezpieczeństwo sieci,
  • bezpieczeństwo komunikacji,
  • stan technicznych urządzeń,
  • zgodność ze standardami,
  • analiza zasobów i kosztów,
  • bezpieczeństwo ciągłości działania,
  • audyt sieci komputerowej.

Wynikiem przeprowadzonego audytu jest: szczegółowy raport zawierają wykryte nieprawidłowości, ocenę ryzyka oraz rekomendowane rozwiązania. Cały proces audytu pokazuje, które części infrastruktury działają dobrze, a które wymagają poprawy, oraz określa, czy wykorzystanie istniejącej infrastruktury IT jest optymalne i czy można ją ulepszyć w jaki sposób. Po przeanalizowaniu wszystkich czynników zespół audytowy może przygotować plan naprawczy, którego celem jest zwiększenie bezpieczeństwa i wydajności określonego systemu.

Kiedy należy przeprowadzić audyt IT?

Nie biorąc pod uwagę tego, jak wygląda dana infrastruktura IT, zawsze warto zlecić przeprowadzenie audytu doświadczonemu, niezależnemu profesjonaliście. Dzięki temu ma się pewność, że obszar IT działa zgodnie ze standardami, a wszystkie zasoby IT są optymalnie wykorzystywane.

Audyty IT są szczególnie polecane, gdy: 

  • infrastruktura nie była aktualizowana przez długi czas i istnieje ryzyko, że jest przestarzała,
  • firma dynamicznie się rozwija lub gdy pracownicy nie posiadają odpowiedniej wiedzy na temat zagrożeń internetowych,
  • obszar IT generuje zbyt wysokie koszty, co zmusza do szukania sposobów na oszczędzanie i optymalizację.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *